Poradniki wszystko o LPG

W Polsce ukazały trzy takie książki, które kompleksowo opisują zagadnienia związane z samochodowymi instalacjami gazowymi. Niestety, zostały wydane w latach 2003, 2004, 2006, a więc dość dawno, jak na branżę motoryzacyjną, która szybko się zmienia.

Jednak, mimo że od wydania tych publikacji minęło ładnych kilka lat, mogą okazać się przydatne, zwłaszcza dla tych osób, które dopiero wchodzą do branży, dopiero uruchamiają warsztat ukierunkowany na zakładanie instalacji gazowych LPG.

Wszystkie książki opisują zasady działania instalacji I, II, III oraz najnowszej, IV generacji. Jeśli chodzi o trzy pierwsze generacje, to w zasadzie jest to już dzisiaj w zasadzie wiedza historyczna, gdyż te rozwiązania techniczne stosuje się już bardzo rzadko. Natomiast ostatnia, IV generacja, która dotyczy wtrysku sekwencyjnego, aktualnie zdecydowanie dominuje, a więc ta wiedza jest jak najbardziej przydatna. Dlatego, mimo że książki zostały wydane dość dawno, warto jednak z nimi się zapoznać.

Majerczyk i Taubert

Z tych trzech opracowań to jest najbardziej obszerne i chyba też fachowe. „Układy zasilania gazem propan-butan” napisali Adam Majerczyk i Sławomir Taubert, inżynierowie z Instytutu Transportu Samochodowego, tego właśnie który prowadzi ewidencję warsztatów, które mają zezwolenia na montaż instalacji LPG. Książka ukazała się w 2003 roku, pod szyldem Wydawnictwa Komunikacji i Łączności (www.wkl.com.pl). Ma 256 stron, opisano w niej dość szczegółowo wszystkie cztery generacji instalacji, a ponadto na 70 stronach znajdują się praktyczne porady na temat eksploatacji pojazdów zasilanych gazem propan-butan. Warto tu zaznaczyć, że autorzy mają w dorobku szereg innych publikacji związanych z branżą motoryzacyjną. Książkę Adama Majerczyka i Sławomira Tauberta już nie kupimy w księgarniach, można ją pobrać ze strony chomikuj.pl. Należy wysłać sms pod numer 7255 (koszt 2,46 zł).

dr Marek Flekiewicz

pracuje na Politechnice Śląskiej (Katedra Budowy Pojazdów Samochodowych). Od lat zajmuje się samochodami, pisze różne poradniki i opracowania. W 2004 roku wydawnictwo Instalator Polski wydało jego książkę „Instalacje zasilania gazem”. Można ją pobrać na stronie motodane.pl (koszt – 19,72 zł) lub infohelp.pl (koszt – 22 zł). Nie jest obszerna, ma 74 strony. Ale z pewnością napisana przez fachowca.

 

 

i Aleksander Sowa

Ten autor napisał książę „Samochodowe instalacje zasilania gazem”, która ukazała się w 2006 roku. Można ją ściągnąć ze strony www.dobryebook.pl (koszt 17,70 zł). Liczba stron – 92 strony. Ze wszystkich tych publikacji ta jest, merytorycznie, chyba najsłabsza. Dużej w niej opisów historycznych, np. o historii wydobycia i produkcji gazu LPG, a mało konkretów, które mogą interesować mechaników zajmujących się instalacjami gazowymi w samochodach.

 

 

Za granicą

Chyba nie ma aktualnie na świecie żadnego, fachowego, aktualnego i w pełni wyczerpującego opracowania dotyczącego samochodowych instalacji gazowych. W każdym bądź razie autor tego artykułu na takowe nie trafił. Wiadomo, że jakieś opracowania związane z tą tematyką ukazały się w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Żadne jednak nie jest na tyle obszerne i szczegółowe, aby mogły posłużyć potencjalnemu instalatorowi jako wystarczająca podstawa do pomyślnego uruchomienia zakładu.

Okazuje się, że w tej branży, konkretną, fachową wiedzę można nabyć jedynie we współpracy z firmami, które mają homologację na poszczególne instalacje. One prowadzą specjalistyczne kursy i tam dopiero można poznać wszystkie techniczne tajniki. Za takie kursy często trzeba płacić.